על קמטים והזדקנות

קמטים הם חלק טבעי ובלתי נפרד מהזדקנות. קמטים הם הקווים והחריצים המופיעים על העור והם לא מוגבלים אך ורק לפנים, אך הם כן בולטים יותר בעור שחשוף לשמש כמו הפנים, הצוואר והידיים. קרניים אולטרא סגולות מהשמש שוברים לאורך השנים את הרקמה המחברת בין תאי העור. פרט לחשיפה לשמש גם גנטיקה, עישון וחשיפה לרעלנים יכולה לתרום לקמטים. גם הבעות פנים חוזרות ומאומצות לאורך השנים כגון חיוך או הזעפת פנים יגרמו להופעת קמטים בכל פעם שיופעלו אותם שרירי פנים עד שיתקבעו בעור באופן קבוע.

כאשר אנו צעירים העור שלנו מאוד אלסטי, וכמות האלסטין הקלוגן מאפשרות לשמר את מצבו הקבוע בקלות. אך ככל שאנו מזדקנים, חומרים אלו נמצאים במחסור והשיקום נעשה יותר ויותר קשה עד שהמצב המקומט נהפך לקבוע. החדשות הטובות הן שכיום לאלו שסובלים מקמטים יש יותר אפשרויות מאי פעם בהיסטוריה האנושית לטפל בהם. הטיפול יכול להיות מניעתי: שימוש בקרם הגנה מהשמש באופן יומיומי. להימנע מהתייבשות הגוף ושמירה על רמת לחות מסוימת, איכלה של מאכלים בריאים והימנעות מעישון.

וכמובן שניתן גם לטפל בקמטים לאחר שהופיעו עם חומרים שהוכיחו את עצמם כיעילים מאוד לאורך השנים: נוירומודולציה (שינוי על ידי תאי עצב או חומרים המופקים על ידי תאי עצב), בוטוקס, רעלן הבוטולינום (חלבון רעלן עצבי שפעולתו דומה במהותה לבוטוקס ויש כאלו שרואים בבוטקס כמו גם בדיספורט כשמות מותג של אותו הרעלן) ועוד. חומרים אלו ואחרים מטפלים בשרירים או בתאי העצב המפעילים את השרירים הגורמים לקמטים ועל ידי הרדמת או החלשת אותם השרירים הם מונעים את יצירתם של קמטים בולטים ובתדירות גבוהה.

לאחר שקמטים כבר נהפכו קבועים, אמצעי המניעה כמו גם השימוש בחומרים שציינתי לעיל הופך פחות אפקטיבי וכאן כבר יש צורך לטפל בקמטים עצמם. וגם כאן עושר האמצעים והמגוון שלהם מדהים: פילרים המשמשים כאמצעי יעיל בעת מילוי קמטים וכן עבור עיבוי שפתיים, מתיחת פנים בחוטים שיכולה לעשות נפלאות במקרים מסוימים, חומרי פלסמה המזרזים יצירת קלוגן בגוף וחומצה הילוראינית, טיפול במחטים זעירות, טיפול בתדרי קול שמעודדים ייצור קלוגן ואלסטין על ידי יצירת חום מתחת לעור וכן גם מסכות פנים.