למה התור לשירותי הנשים תמיד ארוך?

רובכם בטח לא שמעתם על פרופסור פאבל אולה פאנגר. היה לו שפם עבה, תספורת קארה מצחיקה, קרחת במרכז ראשו ומבט שובב שמזכיר קצת את אלברט איינשטיין בגרסה מעודכנת. הסטודנטים שלו ועמיתיו אהבו והעריכו אותו. הוא היה אדם שתרם לאנושות. אבל באופן די אירוני וללא שום כוונת זדון פרופסור פאנגר הוא גם אחד האנשים הפחות אהובים בתולדות האנושות.

פאנגר, הוא האיש שבגללו אנחנו הנשים קופאות מקור. בגללו אנחנו מתעטפות בשכבות בקיץ ונצמדות לתנורי חימום, ובגללו הגברים במשרד לבושים בחולצותיהם הקצרות  מסתכלים עלינו במבט מלא רחמים ותימהון, ולא מבינים מה הסיפור שלנו? איך כל זה קשור לפרופסור? במחקריו הפרופסור קבע את בסיס הסטנדרטיזציה לטמפרטורות ולמערכות מיזוג בבנייני משרדים, בתי קולנוע, קניונים וכדומה. אחד המשתנים החשובים מייצג את קצב חילוף החומרים בגוף ממוצע שנמצא במנוחה (כלומר את המהירות שבה הוא מייצר חום), אבל אותו גוף תיאורטי הוא של גוף גברי. ליתר דיוק, גוף של גבר בן 40 במשקל 70 ק"ג.

לדוגמה זו מצטרפת גם בעיית התור הארוך לשירותי נשים, מוכר לכן נכון?! בעוד שהגברים נכנסים ויוצאים מחדרי השירותים ביעילות ובזריזות, כמעט תמיד משתרך תור ארוך אל מחוץ לשירותי הנשים. סיבה אחת לכך היא שבשירותי גברים יש גם תאים וגם משתנות, קצב השימוש בחלל למטר מרובע גבוה בהרבה מזה שמתרחש בינתיים בשירותי הנשים הסמוכים. בנוסף, הזמן הממוצע שנשים זקוקות לו בשירותים ארוך פי 2.3 מזה שגברים זקוקים לו וזאת עוד לפני שנכנסנו לשם עם הילדים. אז איך קרה שעוצבו מערכות ניהול האקלים באופן לא מתחשב בנשים? התשובה פשוטה הם עוצבו על-ידי גברים שפעלו על סמך היכרותם עם עצמם ותוך מחשבה על גברים אחרים. ולא, לא מדובר פה על קונספירציה ככה זה בטבע.

אם הקול הנשי לא יישמע – אז ככה המוצרים ייראו. כשהחברה תהיה מאוזנת, הקול הנשי יישמע כמו הקול הגברי, וגם המוצרים ישקפו את זה. ופה יש חשיבות רבה לתפקיד האישה. אישה מטבעה מרגישה את עצמה כמו אימא, חשוב לה מה יש במקרר, מה יש בבית, תדאג לטפל בכביסה, חשבונות לשלם ושהכל בסדר באמת. רק אישה יכולה לדאוג לכל הדברים האלה ולהתחשב בכל אחד ואחת מבני הבית.

אישה מסוגלת לדאוג לכל העולם, אבל לא לבדה אישה צריכה קבוצה של נשים חזקה כמה שיותר רחבה, שפועלת למען אותה מטרה, נשים שרוצות להתחבר ביניהן כדי להיטיב לעולם ואז נוצר כח מאוד חשוב של חיבור, שאין באישה אחת לבדה. זה כוח השפעה, כוח האיחוד, כי אישה שמתחברת עם נשים אחרות זה כבר באמת כדי לשנות את האגו האנושי.