טכנולוגיה וחדשנות של טפטים

אחד הדברים המגניבים יותר שעושים היום בתעשייה ושנחשפתי אליו רק בביקור שערכתי לא מזמן למפעל לייצור טפטים חדשני הוא התהליך שבו מוטבעים תבניות של טפטים אל תוך החומר עצמו באמצעות לחץ או חום גבוה מאוד. עוד טכניקה מאוד מגניבה שנמצאת בשימוש היום היא ההטבעה של מסגרות באמצעות מכונה עם רולרים שמאפשרת ליצור אפקטים מאוד מיוחדים בעיצוב עצמו. רעיון מגניב אחר הוא שימוש בבריכות חומצה שונות כדי ליצור אפקטים מגניבים בטפטים עצמם כמו לדוגמא יצירה של שכבת נחושת על הטפט עצמו או שזירה של חוטי כסף או חוטי זהב אל תוך הטפטים עצמם.

העובדה שהטכנולוגיה המתקדמת של התעשייה הגיעה לתחום הטפטים ואומצה על ידי מפעלים שונים מראה עד כמה הטרנד של שימוש בטפטים חזר ונמצא במגמת עלייה ולכן נמצאת גם ההצדקה הכלכלית להשקיע סכומי כסף נכבדים בשדרוג הטכנולוגיה ורכישת מכונות מתקדמות לפסי הייצור השונים מתוך הבנה כי למוצרים אלו תהיה דרישה גלובלית בסופו של דבר.

גם ברמת הפיתוח הטכנולוגי נחשפתי לרעיונות נחמדים, אמנם אי אפשר לומר כי מדובר בסטארט אפים, אך כן מדובר בכיווני חשיבה מעניינים בהפקת הטפטים עצמם כמו לדוגמא מכשיר לבדיקת מידת ההידוק של הטפטים לקיר. זוכרים את הימים שבהם הייתם צריכים להעביר את כף היד שלכם על הטפטים ולהקשיב לסימני פיצוץ חלשים או סימני שבירה שהיו מעידים על הדבקה לא מוצלחת של שכבה עבה מדי או אזורים שפוספסו או הדבקה לא הדוקה? אז עכשיו יש אנשים שעובדים על מכשיר שיעשה זאת בצורה אוטומטית ואולי אפילו יוכל להדק את הטפטים במקומות הבעייתיים. האם זה אומר שבקרוב נראה מדביקי טפטים לחדרי ילדים שידרשו להכשרה טכנולוגית מתקדמת? אני מניחה שנגלה זאת בעתיד הקרוב, אבל האמת שבתעשיות רבות כיום כבר ניתן למצוא דרישות סף טכנולוגיות גבוהות כמו לדוגמא תחום המוסכים עם כל החדירה של רכבים אוטונומיים ומערכות רכב מתקדמות או תחום הבנייה עם כניסתם של יותר ויותר טכנולוגיות ומכשירים מתקדמים לבנייה חכמה ומהירה.

העתיד נראה מבטיח עבור תעשיית הטפטים וזה טוב מאוד לכל חובבי העיצוב שבינינו.