האם שתלי סיליקון הם בטוחים?

ניתוחי הגדלת חזה הם מהניתוחים הקוסמטיים הפופולריים ביותר. נשים מכל הגילאים מתייעצות על בסיס קבוע עם מנתחים פוטנציאלים לגבי ההשלכות והסיכונים של ניתוח שכזה עבורן. ברוב המקרים אכן נמצאת התאמה, אך בדרך אל הניתוח אותן מטופלות יצטרכו להחליט לגבי השתלים שבהם הן יבחרו. לרוב הבחירה היא בין שתלים ממולאים סאלין, מי מלח או לחלופין שתלי סיליקון המלאים בג'ל. מדובר אמנם במילוי שונה אך בשני המקרים המעטפת עשויה מסיליקון. כלומר הבחירה היא בין מילויים שונים ולא מעטפות שונות. לבחירה גם השלכות על החלפת שתלים לאחר מספר שנים בניתוח נוסף.

שתלי סיליקון נחשבים בטוחים מאוד. לפני מספר שנים היו בעיות שונות עם שתלים אלו אך הם עברו עיצוב מחדש ובנייה מחדש כך שהם קיבלו את אישור הFDA, מנהל התרופות האמריקאי שאישר אותם לשימוש בנשים מעל גיל 22. מילוי הסיליקון הוא סמיך ובעל סבירות נמוכה יותר לדליפה ובעל יכולות חיקוי טובות יותר של רקמת השד הטבעית.

שתלי סאלין הם שתלים הנותרים ריקים עד להחדרתם לגוף ואז ממלאים אותם בחומר עד לגודל הרצוי ואז ניתן לסגור אותם ולמקם אותם בצורה סופית. מדובר בשתלים הנחשבים לבטוחים גם כן ומאושרים על ידי הFDA לשימוש בקרב נשים וגברים מגיל שמונה עשרה. לאחרונה התעוררו שאלות ודיונים בדבר הבטיחות של השתלים. בשני סוגי השתלים קיימים סיכונים רפואיים אך לא כאלו שאינם ניתנים לתיקון על ידי הסרת השתלים. לכן מומלץ במקרה של דלקת, כאבים או כל עניין אחר לפנות אל הרופא המנתח.

לאור הניסיון הרב של השתלות מסוג זה (ניתוח הגדלת חזה, ניתוח אף וניתוח שאיבת שומן הם הניתוחים הפופולריים ביותר כיום) , ניתן לומר מתוך הניסיון כי כל עוד מדובר בשתלים תקינים שהותקנו על ידי מומחה בתחום השתלים הם בטוחים ברוב המוחלט של המקרים. שתלים אלו יכולים להחזיק בין 8-10 שנים. אם המטופל או המטופלת עוברים שינוי משקל קיצוני כלפי מעלה או מטה עלולה להיות לכך השפעה על מראה השתלים. במקרים של ממוגרמיה חשוב לעדכן את הבודק או הבודקת כי עברתן השתלה. במקרים מסוימים מומלץ על אולטרא סאונד או MRI כדי לוודא את תקינות השתלים. לעיתים קיימת בעיה עם הנקה לאחר השתלה אך ברוב המקרים לא מופיעה בעיה שכזו.