אמנות היא בסך הכל שפה

אמנות היא בסך הכל שפה.  שפה שמגיעה ללב שלנו ולשכל שלנו דרך חוש הראיה. עבור אנשים מסוימים היא ממש כמו "שפת אם", ועבור אחרים – היא חידה. זו שפה שמדברת איתנו ללא צורך במילים. כי היא מיועדת לחבר בין אנשים. (בניגוד לשפות דיבור למשל העלולות להפריד בינינו). אם איננו דוברים סינית למשל, נתקשה ליצור קשר עם מי שמדבר סינית בלבד…                                   

אולי צריך לברר גם למה אנחנו שונים כל כך זה מזה? האם זה טוב? האם זה רע?  למה האחד מוצא עניין ביצירות ויזואליות והאחר מעדיף יצירות מוזיקליות…? ועוד לא דיברנו על מאפיינים רבים נוספים, שמייחדים את האדם המסוים שהוא אני (או אתה) ולא אחר – מכל המיליארדים… ואפשר להוסיף ולומר – כמה טוב שכך נבראנו! דווקא חוק הטבע הזה, המבטיח שכל אדם שונה מחברו – הוא שמחייב אותנו ליצירת קשר זה עם זה… כי רק ע'י חיבור התכונות של כולנו – נוכל לזכות לשלמות, (תיאורטית לפחות 🙂 ואם אנחנו חברים קרובים – יש לנו (תיאורטית לפחות:) גם את התכונות של החבר/ה…

הראיתי את התמונה לילדים והתעניינתי בדעתם עליה.  אחד מהם הגיב מיד ואמר: לדעתי, זו אמא אגואיסטית! כי לעצמה היא קונה תכשיטים ולבן שלה הקטן היא אפילו לא קונה בגדים… הגיוני! נכון? הצעתי שנחקור את השאלה למה בכלל אמא קנתה לעצמה תכשיטים? הילדים הציעו כל מיני תשובות, והעירו כל מיני הערות. אחת מהם אמרה שהיא קנתה תכשיטים, כי הם נוצצים! שאלתי שוב: למה היא שמה תכשיטים דווקא על הידיים ועל הנחירים, וסביב הצואר? ולמה היא צריכה תכשיטים נוצצים?

הילדים כדרכם מגיבים בהתרגשות עד שביחד הם מגיעים למסקנה שאולי היא חושבת שהתכשיטים עוזרים לה, מגינים עליה! והגיעו גם לרעיון – שאנשים במקומות שונים בעולם מייחסים לחפצים שונים תכונות שונות מאיתנו…אנשים מאמינים באופן הפשוט ביותר ומתוך נסיון חייהם ש"דברים" יכולים להכנס דרך פתחים כלשהם… ואכן, אמהות הודיות נוהגות לשים סביב פתחים בגופן (נחיריים, פה, אוזן וגם סביב פתח הצואר של הבגד ופתחי השרוולים) – חפצים נוצצים שלפי המסורת העממית, מרחיקים רוחות רעות מחלות וכד'.

אמא מבינה היטב שמה שישמור הכי טוב על ילדיה זו היא! לכן, הדבר הטוב ביותר שהיא יכולה לעשות עבור בנה הקטן – הוא, להגן על עצמה!  האם היא עדיין אגואיסטית לדעתכם או אמא טובה? ולמה מופיע בתמונה גם עגל שיונק מאמו הפרה?